Siłownia dla mózgu

„Używanie mózgu dobrze mu robi”

Kaja Nordengen

Być może dzisiaj znowu spakujesz torbę i ruszysz na siłownię. Być może założysz buty do biegania i wyjdziesz na mały trening. Być może jeździsz do pracy na rowerze, by dbać o zdrowie. Być może wiesz, że o ciało trzeba dbać, więc serwujesz mu aktywność fizyczną w takiej czy innej formie, bo w zdrowym ciele – zdrowy duch.

Jeśli tak, to super! Zachowanie dobrej formy pozwala na lepsze samopoczucie i zdecydowanie lepsze zdrowie (o ile dostosujesz trening do swoich możliwości).

A czy z taką samą dbałością podchodzisz do dbania o dobrą kondycję swojego mózgu?

Jasne, jeśli regularnie uprawiasz sport, to i tak jesteś już o 100 kroków przed tymi, którzy wolne popołudnie spędzają oglądając netflixa w towarzystwie dużej paczki laysów lub snickersa (wiadomo, głodny nie jesteś sobą…). Pamiętaj jednak, że Twój mózg kocha wyzwania i uwielbia, kiedy go „trenujesz”. Rób to mądrze, a odwdzięczy Ci się nie tylko bystrością myślenia teraz, ale i zdecydowanie większą odpornością na takie choroby jak Alzhaimer, czy po prostu zmiany w strukturze mózgu związane z wiekiem. A musisz wiedzieć, że mózg zaczyna odczuwać ich skutki już ok. 45. roku życia!

Pojawia się zatem pytanie: co robić by zachować swoje szare komórki w dobrej kondycji? Koniecznie przeczytaj artykuł do końca, a poznasz tę „tajemną wiedzę” i będziesz mógł/a zacząć działać od razu!

Złote zasady treningu mózgu, czyli jak nie dać się wyprowadzić na manowce

„Używanie mózgu dobrze mu robi” – oczywiste, prawda? Niby każdy mózgu używa, ale w świecie coraz szybciej rozwijających się technologii, które niemal wszystko mogą zrobić za nas, pokusa wyręczania się nimi jest ogromna.
A to sprawia, że coraz rzadziej stawiamy prawdziwe wyzwania mózgowi, wysyłając go na przedwczesną emeryturę… Przykłady? Proszę bardzo! Automatyczna skrzynia biegów, czujniki parkowania, asystent parkowania, przypominajki w telefonie, GPS, aplikacje do zarządzania wszystkimi obszarami naszego życia, kalkulator do podstawowych obliczeń i wiele, wiele innych.
Czy to oznacza, że technologie i postęp są złe i mamy pozbyć się wszystkiego, co ułatwia nam życie?

ABSOLUTNIE NIE! Ale nie zapominajmy, by jak najczęściej używać mózgu”  i stawiać przed nim wyzwania.

Godzinka tygodniowo z super hiper aplikacją to zdecydowanie za mało! Trening mózgu wymaga czasu i odpowiednich, codziennych nawyków – takich jak sen, zdrowa dieta bogata w tłuste ryby i orzechy, ruch i rzucanie sobie intelektualnych wyzwań – tym ostatnim właśnie się zajmujemy 😉

I nie, magiczne tabletki, o zgrozo, na inteligencję nie sprawią, że Twój mózg zamieni się w mózg Einsteina! Kojarzycie tą reklamę: „i raz, i dwa, i trzy wszystkie mózgi ćwiczą – weź tabletkę, a zwiększy się Twoja inteligencja”? Normalnie ciary mnie przechodzą (ze złości, oczywiście – jak tak można naciągać ludzi?!) jak słyszę coś takiego… Zgoda – od ćwiczeń zwiększą się możliwości Twojego mózgu, ale na pewno nie od brania inteligencji w tabletkach.

Zagadki i zadania są na różnym poziomie trudności (kolejność jest losowa), tak aby zapewnić zabawę całej rodzinie. Na końcu artykułu znajdziesz rozwiązania zagadek, ale nie zaglądaj do nich za wcześnie – w końcu chodzi o to, żeby wytężyć umysł i nie psuć sobie zabawy.

To co, możemy zaczynać trening? 🙂

1.      Ćwiczenia „przy okazji”

1.1. Jadąc w nowe miejsce staraj się zapamiętać drogę – pomocne będą punkty charakterystyczne w krajobrazie, zapamiętanie sekwencji skrętów. W drodze powrotnej koniecznie wyłącz GPS.

1.2. Czytaj książki zamiast oglądać telewizję – wiem, strasznie przynudzam z tymi książkami. Na swoje wytłumaczenie mam kilka naukowych faktów: czytanie pozytywnie wpływa na jakość snu, redukuje stres oraz, co najważniejsze, zwiększa rezerwy poznawcze mózgu, dzięki czemu jest on odporniejszy na choroby!

1.3. Myj zęby lewą ręką (prawą, jeśli jesteś leworęczny) – w wyniku ćwiczenia małej motoryki drugiej ręki kora mózgowa i połączenie między półkulami stają się grubsze – tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi, a tych im więcej, tym lepiej dla sprawności naszego mózgu!

1.4. Zrób zakupy w innym sklepie niż zwykle – nieznajomość układu półek i działów będzie wymagała od Ciebie koncentracji i aktywnego poszukiwania produktów z listy zakupów, a jeśli chcesz, żeby trening był jeszcze intensywniejszy, to…

1.5. Idź na zakupy bez listy zakupów – będziesz musiał zaangażować pamięć, żeby nie okazało się w domu, że potrzebna jest Ci jeszcze śmietana. Jak zapamiętać listę zakupów? Użyj mnemotechniki. Wypróbuj np. metodę loci (znana jest również jako pałac pamięci). Pokrótce chodzi w niej o to, aby wyobrazić sobie jakąś przestrzeń/trasę, przez którą musisz przejść, wykonując zadania związane z rzeczami, które musisz kupić. Ważne, aby punkty na trasie występowały po sobie w sposób naturalny – może to być Twój dom. Przykład? Masz do kupienia jajka, cebulę, bułki i kakao. Możesz sobie wyobrazić, że wchodzisz do domu z jajkiem na łyżce, następnie wrzucasz ziemniaki do kaloszy przy drzwiach, w przedpokoju musisz ułożyć w wazonie cebulę zamiast kwiatów i wreszcie wchodzisz do kuchni, w której roztacza się cudowny zapach świeżych bułek prosto z piekarnika, a na stole czeka na Ciebie gorące, aromatyczne kakao. Ważne, by lokowaniu produktów towarzyszyły emocje, odczucia, zapachy, smaki, dźwięki – jednym słowem obraz, który budujesz, musi być żywy i intensywny. Dzięki temu lista zakupów łatwiej i trwalej zapisze się w Twojej pamięci.

2.      ĆWICZENIA NA KREATYWNOŚĆ

2.1. TRZY WYRAZY
Do każdej grupy wyrazów poszukaj słowa, które kojarzy się ze wszystkimi w danej grupie:

 

2.2. ROZWIJANIE SKRÓTÓW

Rozwiń akronimy (skróty) popularnych nazw, ale tak, by rozwinięcie nadal odnosiło się do ich cech i znaków rozpoznawczych. Dla każdego akronimu staraj się znaleźć kilka pasujących rozwinięć. Staraj się unikać popularnych rozwinięć, jak na przykład “PKP – pociąg kursuje powoli”. Postaw na własne pomysły.

PKP              BHP       ASP        ZUS        SKS

2.3. KARUZELA ZASTOSOWAŃ

Znajdź 20 zastosowań dla…

⇒ łyżki 

⇒ krzesła

2.4. TYPOGRAFIA

 Wybierz dwa słowa, które chcesz zilustrować. Spróbuj przedstawić ich znaczenie wyłącznie za pomocą odpowiednio przekształconych liter, składających się na te słowa: 

TSUNAMI, NIEWOLA, ROZŁAM, ODKRYWCA, OSTATNI, KONTRAST

Przykłady słów, które ilustrują treść:

3.      ZAGADKI MATEMATYCZNE

3.1. PIRACKIE OBUWIE
Kapitan statku Piratów zmusił szewca, by ten wykonał obuwie dla jego załogi. Na pytanie o ilość, kapitan odpowiedział tylko:
„2% kamratów ma drewnianą nogę, a połowa pozostałych członków załogi woli toczyć walki bez butów”.
Ile butów szewc powinien wykonać, by nie narazić się na gniew kapitana?

3.2. ŚLIMACZA WĘDRÓWKA
Ślimak wspinał się na szczyt słupa o wysokości 16 metrów. W ciągu dnia, kiedy świeciło słońce, ślimak wspinał się 2 metry. Niestety po zmroku ześlizgiwał się o 1,5 metra. Po ilu dobach ślimak zdobędzie szczyt słupa?

3.3. WSKAŻ KOLEJNĄ LICZBĘ W CIĄGACH:

0-1-1-2-3-5-8-13-21-?

5-6-9-14-21-?

7-14-8-12-9-10-?

4-6-10-18-34-?

3.4. OMIJAJ SĄSIADÓW
W poniższych kołach należy zapisać liczby 1-5, przy czym żadna z nich nie może sąsiadować z liczbą, która występuje przed nią lub za nią (np. 3 nie może być zapisana obok 2 i 4).

4.      ZAGADKI LOGICZNE

4.1. KTO GDZIE MIESZKA?
Cztery koleżanki mieszkają obok siebie. Justyna nie mieszka obok Kasi. Kasia nie mieszka obok Magdy. Magda nie mieszka w ostatnim domu. Czwarta koleżanka ma na imię Iza.
W którym domu mieszka każda z nich?

4.2. KTO KIM JEST?
Tomek, Łukasz i Piotr właśnie idą na spacer. Tomek zawsze mówi prawdę, Łukasz mówi prawdę tylko od czasu do czasu, a Piotr zawsze kłamie.

Osoba nr 1: „Ten w środku to Tomek”
Osoba nr 2: „Mam na imię Piotr”
Osoba nr 3: „Ten w środku ma na imię Łukasz”

Kto jest kim?

4.3. ZAGADKA ŚWIĄTYNI – jedna z 4 klasycznych zagadek Einsteina
Zostałeś uwięziony w świątyni razem z ośmioma innymi osobami. Ze świątyni prowadzą 4 wyjścia. Masz tylko godzinę by z niej uciec. Dwóch Twoich towarzyszy jest opętanych i mogą skłamać na temat tego, co widzą na końcu tunelu, który będą sprawdzać. Nie wiesz, którzy ze współwięźniów są opętani. Wiesz, że na pewno to nie jesteś Ty.
Czy uda Ci się znaleźć sposób, aby uciec ze świątyni?

5.      ĆWICZENIA NA PAMIĘĆ

5.1. Wymień tytuły 15 piosenek, w których tytule występuje zwierzę.

5.2. Wymień 10 przysłów, w których występują części ciała.

5.3. Popatrz chwilę na kształt, a następnie postaraj się go przerysować z pamięci:

I pamiętaj, zdrowa dieta i aktywność fizyczna sprzyjają nie tylko idealnej figurze i dobremu samopoczuciu – są również podstawą dobrej kondycji Twojego mózgu! Dlatego jeśli rozwiązania powyższych zadań nie idą tak gładko jakbyś tego oczekiwał, po prostu przejdź się na spacer. A do miseczki wsyp garść orzechów zamiast chipsów.

Powodzenia!

P.S. Zagadki matematyczne i logiczne pochodzą z książki „Mózg ćwiczy” Kai Nordengen, którą bardzo Ci polecam, jeśli interesuje Cię temat mózgu.

P.S. 2 Jeśli jeszcze nie polubiłeś/aś profilu be-pro na facebooku, to koniecznie nadrób zaległości – nie ominą Cię wtedy nie tylko nowe artykuły, ale i solidna dawka ciekawostek i informacji z soft skillowego świata 🙂

Kreatywności i dobrej zabawy!
Kasia Preidl

 
 
 
 
 
Rozwiązania do zagadek matematycznych i logicznych:
3.1. Pirackie obuwie – szewc musi wykonać tylko pojedynczych butów, ilu jest piratów.
3.2. Ślimacza wspinaczka – 28,5 doby (w ciągu doby ślimak wspina się 0,5 metra, więc 14 metrów pokona w 28 dób,
ostatnie 2 metry pokona w ciągu 29go dnia, a że po wejściu na szczyt już się nie ześlizgnie, to ostatnią dobę dzielimy na pół.
3.3. Ciągi:
 0-1-1-2-3-5-8-13-21-34 – jest to słynny ciąg Fibonacciego
5-6-9-14-21-30 – do kolejnych liczb w ciągu dodaje się kolejną liczbę nieparzystą
7-14-8-12-9-10-10 – co druga liczba rośnie o 1, a co druga maleje o 2
4-6-10-18-34-66 – dwa razy więcej niż poprzednia liczba minus 2
3.4. Koła:
                             1                 3                  5                     2             4
4.1. Kto gdzie mieszka?
Justyna – Magda – Iza – Kasia lub na odwrót
4.2. Kto jest kim?
Osoba nr 1: Piotr
Osoba nr 2: Łukasz
Osoba nr 3: Tomek
4.3. Zagadka świątyni – Skoro nie jesteś opętany, to sam możesz sprawdzić jeden z tuneli. Pozostałe 3 tunele możesz sprawdzić w następujący sposób: do jednego wyślesz 2 kompanów, a do pozostałych dwóch tuneli grupy 3-osobowe. Jeśli grupa 3 osobowa będzie zgodna, co do tego, co widziała – wiesz, że mówi prawdę. Co do grupy 2-osobowej nie masz tej pewności – być może w niej znalazło się dwóch opętanych.
Jakie mamy możliwości?
– jeśli wszystkie grupy udzielą zgodnej odpowiedzi, to albo wszyscy mówią prawdę albo opętani znaleźli się w duecie. Zatem nie możesz ufać duetowi.
– jeśli tylko w jednej grupie dochodzi do kłótni, pozostałe dwie muszą mówić prawdę.
– jeśli w dwóch grupach dochodzi do kłótni, to w każdej z tych grup jest opętany – wtedy słuchasz głosu większości
w danej grupie.

You Might Also Like